Pages: 1 2 [3] 4
  Print  
Autor Topic: Imię poszukiwane  (Read 12204 times)
Harpion
Wojownik Twierdzy
Mędrzec
*
Offline Offline

Wiadomości: 362


« Reply #30 on: October 29, 2010, 11:41:30 PM »

mnie tam jakoś hobbity z Irlandią się kojarzą stąd moje propozycje ;) ale przyjaciel Bu nawet by pasował
Bursztynka
Wojownik Twierdzy
Mędrzec
*
Offline Offline

Wiadomości: 515


Roleplaying


« Reply #31 on: October 30, 2010, 09:22:24 AM »

O Esmeraldo!   ;D
Tyle Imion-Prezentów!  ;D
Czuję się trochę jak podczas Bilbołajków :). Kiedy daje się i dostaje mnóstwo miłych podarków!   :)
(W zeszłym roku między innymi nakładki na końcówki uszu. Wreszcie nie tworzyły się na nich sopelki!! )
Dzięki wam, we wtorek gdy przyjedzie FyTuPe, będę mogła założyć pasujące jak herbatnik do herbaty imię.
Które? Nie wiem. Myślałam że stworzycie może 1-2 interesujące. A tu po 2 dniach, już 4 nicki nad którymi się zastanawiam! ;D

Eor (Czarny)
Wojownik Twierdzy
Mędrzec
*
Offline Offline

Wiadomości: 368



« Reply #32 on: October 30, 2010, 12:48:17 PM »

Quote
Czytając Wasze dysputy na temat nazewnictwa przeszukałem w internecie kilkanaście stron na temat quenya i ogólnie nazewnictwa w świecie Tolkiena.
Pewnie że nie da - to w końcu nie nauka ścisła, tylko fikcyjny język nieistniejącego świata :)
Quote
Edek ma rację - hobbit nazwany imieniem z quenya czy sindarimy byłby uważany za większego dziwaka niż Bilbo
Hmyy ... pamiętaj, że to ma być postać Bu ;D
A poza tym można by przyjąć, że byłaby to np. potomkini w prostej linii imć Samwise'a Gamgee i nadobnej Różyczki Cotton wtedy .. no wtedy ... mogłoby ujść w tłoku elfie imię hobbita :) (patrz. Elanor Piękna)
Bondur
Wojownik Twierdzy
Forum Addict
*
Offline Offline

Wiadomości: 2731



« Reply #33 on: October 30, 2010, 01:49:44 PM »

tak, ale to ciągle było imię wybrane ze względu na kwiat a nie na elfie brzmienie :)
Harni
Lotro Officer
Bohater
*
Offline Offline

Wiadomości: 653



« Reply #34 on: October 30, 2010, 02:00:10 PM »

Bugenwilla - cierniste pnącze (jakby nie patrzeć dla hobbitki kwieciste imię),
Buglehorn - dęty, blaszany instrument muzyczny (dla wielbicieli garnków i kuchennej muzyki),
Bubble - jak to hobbitka, okrąglutka   ;D
Eor (Czarny)
Wojownik Twierdzy
Mędrzec
*
Offline Offline

Wiadomości: 368



« Reply #35 on: October 30, 2010, 06:53:40 PM »

Quote
tak, ale to ciągle było imię wybrane ze względu na kwiat a nie ma elfie brzmienie
Hmmm ... być może - kto tam przeniknie kręte ścieżki hobbiciego ... hmmm ... rozumu ... *nie sądzę żeby zrobił to krasnal :P *
Tak czy inaczej imię Elanor pochodzi z sindarinu zatem nie widzę powodu żeby nie stworzyć imienia hobbitki dla Bu opartego na tym języku (nawet jeśli nie jest nazwą kwiatu czy klejnotu).
I nawet jeśli autor zrobił tak :o czytając moje i twoje wywody :) to czemu nie domontować Buellyne tolkienowskiej podstawy ideologicznej ;D
Bondur
Wojownik Twierdzy
Forum Addict
*
Offline Offline

Wiadomości: 2731



« Reply #36 on: October 30, 2010, 07:31:31 PM »

Quote
tak, ale to ciągle było imię wybrane ze względu na kwiat a nie ma elfie brzmienie
Hmmm ... być może - kto tam przeniknie kręte ścieżki hobbiciego ... hmmm ... rozumu ... *nie sądzę żeby zrobił to krasnal :P *
Tak czy inaczej imię Elanor pochodzi z sindarinu zatem nie widzę powodu żeby nie stworzyć imienia hobbitki dla Bu opartego na tym języku (nawet jeśli nie jest nazwą kwiatu czy klejnotu).
I nawet jeśli autor zrobił tak :o czytając moje i twoje wywody :) to czemu nie domontować Buellyne tolkienowskiej podstawy ideologicznej ;D

umysł hobbici jest prosty jak włos na łysej głowie - zjeść, wypić, zajarać :) nawet dla krasnala nie jest to wielkie wyzwania, co dopiero dla krasnoluda :)

A dorabianie ideologii do ładnej nazwy to jak drapanie się lewą stopą po prawym uchu - można ale łatwiej zrobić to ręką :)

ps. oczywiście to tylko offtop :)

ps2. bardzo podoba mi się propozycja Harniego - Bubble
Eor (Czarny)
Wojownik Twierdzy
Mędrzec
*
Offline Offline

Wiadomości: 368



« Reply #37 on: October 30, 2010, 09:14:22 PM »

Quote
umysł hobbici jest prosty jak włos na łysej głowie - zjeść, wypić, zajarać :) nawet dla krasnala nie jest to wielkie wyzwania, co dopiero dla krasnoluda :)

Może i racja ... to trzeba by chyba hobbita zapytać choć nie wiem czy miałby czas zajęty powyższymi ;)

Quote
A dorabianie ideologii do ładnej nazwy to jak drapanie się lewą stopą po prawym uchu - można ale łatwiej zrobić to ręką :)

No nie wiem. Dorabianie ideologii tolkienowskiej jest na tyle miłe i przyjemne (przynajmniej dla mnie :)), że byłbym za taka gimnastyką - ło boziu co jo godom chybabym pękł ;D
Może też i byłoby bezpieczniejsze z powodu kłopotów z akceptacja imion postaci Bu (a może i nie :) )

Quote
ps. oczywiście to tylko offtop :)

To nie offtop - to wszystko wina Bondura :)

Quote
ps2. bardzo podoba mi się propozycja Harniego - Bubble

Hmyyy ... no mnie chyba niezbyt ... na tyle ile grałem z Bu żadna z jej postaci to nie bubble chociaż może pasować do kształtów hobbickiej postaci. Jednak "de gustibus non est disputandum"

Tak czy inaczej im więcej propozycji tym większy wybór dla Bu więc może Buperian ;D .. głupio brzmi i wygląda ale to mógłby być "Hobbit Bu" po prostu (ewentualnie Buperiain).

Właśnie mi przyszło do głowy - może Bupîn albo Bupinea czyli w "wolnym" :) przekładzie maleńka Bu w sindarin i quenya.
Walkos
Wojownik Twierdzy
Mędrzec
*
Offline Offline

Wiadomości: 311


« Reply #38 on: October 30, 2010, 09:44:45 PM »

Ja zaproponuje Bububu

1. Bu - bo ma być bu
2. Bu dwa - bo a co tam od przybytku głowa nie boli
3. Bu trzy - patrz punkt jeden albo dwa

Same zalety: łatwo zapamiętać, anglojęzyczni sobie poradzą, jest bu a nawet trzy razy bu, wszyscy wiedzą że Bububu to Bu (rsztynka) a w przyszłości można zrobić kolejną postać (jak sloty pozwolą :) i nazwać ją Bububububu Prezes Klubu.
Thragrim
Wojownik Twierdzy
Mędrzec
*
Offline Offline

Wiadomości: 257



« Reply #39 on: October 31, 2010, 12:39:11 AM »

Hm.....fragmenty queny'i w imieniu naprawdę ciekawe. Troszkę poszperałem i wymyśliłem:
Bunessa - imię brzmi ładnie, nie jest specjalnie trudne. W wolnym przekładzie mogłoby to znaczyć "młoda Bu".
Bulissa - "słodka Bu"? Czemu nie  :D
Ybl
Wojownik Twierdzy
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 126


In God we trust


« Reply #40 on: October 31, 2010, 12:45:57 AM »

Bulimia.
Bondur
Wojownik Twierdzy
Forum Addict
*
Offline Offline

Wiadomości: 2731



« Reply #41 on: October 31, 2010, 08:56:52 AM »

litości! używajcie chociaż sindarinu a nie quenya :)
Eor (Czarny)
Wojownik Twierdzy
Mędrzec
*
Offline Offline

Wiadomości: 368



« Reply #42 on: October 31, 2010, 11:45:14 AM »

Quote
litości! używajcie chociaż sindarinu a nie quenya

Hmyyy ... ciekawe czemu? Intrygujące ... ;)
Bondur
Wojownik Twierdzy
Forum Addict
*
Offline Offline

Wiadomości: 2731



« Reply #43 on: October 31, 2010, 12:27:32 PM »

porównaj przez kogo i gdzie używany był sindarin a gdzie quenya

ps. jak dobrze że krasnoludy strzegły swojego języka :)
Eor (Czarny)
Wojownik Twierdzy
Mędrzec
*
Offline Offline

Wiadomości: 368



« Reply #44 on: November 07, 2010, 02:12:37 PM »

Quote
porównaj przez kogo i gdzie używany był sindarin a gdzie quenya

A co to ma za znaczenie w tym przypadku? Wcale nie uważam, że użycie w tym przypadku queneyskiego imienia byłoby w jakiś sposób zdrożne czy błędne :)
Akurat Stara Mowa jako język pieśni, legend i starodawnych historii mogła być znana i stosowana przez hobbitów lubujących się w słuchaniu i opowiadaniu różnych historii (szczególnie w przypadku potomków członków Drużyny Pierścienia :) )

Quote
ps. jak dobrze że krasnoludy strzegły swojego języka

Zależy w jakim sensie - w końcu najwięcej z języka krasnoludów znamy chyba przekleństw :P
Pages: 1 2 [3] 4
  Print