Pages: 1 [2] 3 4 5
  Print  
Autor Topic: Ortografia, interpunkcja, gramatyka  (Read 41930 times)
Yarden
Wojownik Twierdzy
Jeździec
*
Offline Offline

Wiadomości: 71



« Reply #15 on: September 13, 2008, 06:07:48 AM »

Dlaczego nie z dużej litery? Shifta się nie chce naciskać?
Marakai
Wojownik Twierdzy
Bohater
*
Offline Offline

Wiadomości: 698


« Reply #16 on: September 13, 2008, 09:53:14 AM »

A dlaczego bez polskich znaków? Co mnie obchodzi że ktoś mieszka w jakiejś Szwecji albo Irlandii :P
Piotr Witak
vita sine libertate nihil est
Wojownik Twierdzy
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 193


jutro to dziś, tyle że jutro...


« Reply #17 on: September 13, 2008, 04:43:10 PM »

Czy zamiast całkiem niewinnego i nie pejoratywnego "bydło" mogę użyć "bydełko" albo "cielaczki"? Może trzódka chlewna...
To taka semantyka - jak lubisz socjalizm, twój pan mówi Ci kiedy masz jeść, co zrobić w wolnym czasie, co zrobić z Twoim dzieckiem - porównanie nasuwa się samo.
Albo sam decydujesz o swoim życiu i jesteś wolny jak orzeł albo dajesz  się rżnąć jak owca i się z tego jeszcze cieszysz...
Huriel
GM Iron Lady ;-)
Administrator
Forum Addict
*
Offline Offline

Wiadomości: 10656


KoHaniutka


« Reply #18 on: September 15, 2008, 08:16:16 AM »

kolejny kwiatek do listy, cytuję jednego z uzytkowników
"nie zapomną o naszych mUzgach"

każdy, kto używa mÓzgu, wie, jak poprawnie pisze się ten wyraz.
Adlanthir
Gość
« Reply #19 on: September 15, 2008, 04:41:13 PM »

A dlaczego bez polskich znaków? Co mnie obchodzi że ktoś mieszka w jakiejś Szwecji albo Irlandii :P

Poniewaz niektorzy ludzie kupili komputer za granica, nie maja polaskiego windowsa ani klawiatury, wiec pisanie polskich liter nie jest klopotem tylko niemozliwoscia...

A co do bledow ortograficznych, zobaczcie w jakich realiach dzieje sie gra, czy ludzie zyjacy w ten sposob napewno niewielki trud zadawali sobie w zglebianie gramatyki... wiec jesli pisze niegramatycznie, napewno to tylko jakis farmer i nie ma co sie na biedaku wyzywac ;)
Huriel
GM Iron Lady ;-)
Administrator
Forum Addict
*
Offline Offline

Wiadomości: 10656


KoHaniutka


« Reply #20 on: September 16, 2008, 08:34:50 AM »

Na pewno, na pewno :)
Zamir
Wojownik Twierdzy
Super Bohater
*
Offline Offline

Wiadomości: 1104


Zamir MATURA 1965 - Punkt G - fakt czy mit?


« Reply #21 on: September 16, 2008, 12:46:18 PM »

GÓl, gÓl, ..cHep.., yp..., gÓl, gÓl.. aaach. DobŻe prawisz Panie Adlanthir. Jam tej grmityki wcale na łoczy nie widzioł.. i tej jak jej tam orgira... no ortogryki nie rozumim.. po co to trykać piUrkiem przecie godoć prościj..  8)
Galder
Wojownik Twierdzy
Bohater
*
Offline Offline

Wiadomości: 769



« Reply #22 on: September 19, 2008, 06:23:53 PM »

Ja za to mam inny problem, nie mogę na swoim kompie pisac listery "c" z kreską, a za każdym razem wpisywac kod na numerycznej mi się nie chce, więc osobiście, jak nie ma możliwości pisania poprawnie, to niech tak będzie. Oby tylko specjalnie nie pisac internetowym slangiem na forum, bo to obciach totalny.
Huriel
GM Iron Lady ;-)
Administrator
Forum Addict
*
Offline Offline

Wiadomości: 10656


KoHaniutka


« Reply #23 on: September 19, 2008, 06:46:21 PM »

w8 m8, brb ver r u 2nite? :)
Geralt the Dauntless
Bohater
***
Offline Offline

Wiadomości: 721


Forsaken in the dark


« Reply #24 on: October 14, 2008, 07:59:34 PM »

Co do częstych błędów można jeszcze zaliczyć (to chyba nawet udało mi sie wyłapać u pilnie broniącej pisowni Huriel :) ):
apropos co jest błędne, a wiele osób tak pisze.
a propos poprawnie
Jeżeli nie zna się jakiś wyrazów obcych to lepiej już napisać polskie znaczenia lub angielskie: "przy okazji"; "swoją drogą"; "by the way (btw)".
Huriel
GM Iron Lady ;-)
Administrator
Forum Addict
*
Offline Offline

Wiadomości: 10656


KoHaniutka


« Reply #25 on: November 13, 2008, 02:05:50 PM »

http://bykom-stop.avx.pl/jakpisac.html apel-akcja:) plus zakladka "Czym sprawdzać".
Do poczytania.
Huriel
GM Iron Lady ;-)
Administrator
Forum Addict
*
Offline Offline

Wiadomości: 10656


KoHaniutka


« Reply #26 on: March 04, 2009, 07:57:27 AM »

Poprawna pisownia często występujących na forum wyrazów:
- gildii
- Irlandii
- stoi
- zbroi
- W ogóle
- spróbować, próbu
Nelieth
Przybysz.
Przybysz
*
Offline Offline

Wiadomości: 30



« Reply #27 on: March 13, 2009, 07:09:02 PM »

Według mnie, to oczywiście jako administratorzy i twórcy Twierdzy, macie pełne prawo wymagać co wam się żywnie podoba od uczestników forum i klanowiczów...

Mimo wszystko obrażanie innych, to już chyba lekka przesada?
Nie wiem czy istnieje coś takiego jak dysortografia, czy jest to może tylko kolejny wymysł ludzi którzy nazywają siebie profesorami i uczonymi...

Ja często robię błędy (gdy piszę szybko lub skupiam się nad treścią a nie pisownią, np na czatach w grze), mimo tego nie czuję się przynależna do "bydła", "bydełka" czy "cielaczka". Czytam bardzo dużo, więc nie w tym tkwi problem. Może mam zbyt kiepską pamięć, a może po prostu nie przywiązuję do pisowni aż takiej wagi. Mimo wszystko nie sądzę aby czyniło mnie to mniej wartościowym człowiekiem ;p W każdym razie staram się robić jak najmniej błędów i czasem mi to nawet wychodzi ;p

Jako użytkownik forum oczywiście popieram restrykcje związane z ortografią ;) Faktem jest, że pisząc posta można robić to ze słownikiem na kolanach ;p

Huriel
GM Iron Lady ;-)
Administrator
Forum Addict
*
Offline Offline

Wiadomości: 10656


KoHaniutka


« Reply #28 on: April 08, 2009, 02:41:36 PM »

ach, jeszcze jeden częsty błąd "kłócić się", nie "kłucić", nieważne, czy z kumplem z piaskownicy, czy z żoną :) No chyba, że "kłucę" jest jakąś dziwną forma od "kłuć" :)

Plus:
nie ma czegoś takiego, jak "ludzią" - jeśli już, to "ludziom"
denerwóje - OMG! - denerwUje!
i nie wykolejić, a wykoleić.

przystoi, a nie przystoji.

emssik
Wojownik Twierdzy
Mędrzec
*
Offline Offline

Wiadomości: 474


« Reply #29 on: September 30, 2009, 02:20:50 PM »

Taka perełka przykuła me oczęta dzisiaj, w dziale rekrutacji:

Quote
"Czytając wyrabia się poprawną ortografię, interpunkcję i stylistykę."

Słyszałem / czytałem to zdanie setki razu, i za każdym razem wzbudza we mnie śmiech. Mogę się zgodzić w kwestii stylistyki i interpunkcji (o tyle o ile), ale w kwestii ortografii, jestem idealnym przykładem na to, że opinia ta mija się z prawdą.

W młodości nie czytałem książek, ja je połykałem. W zasadzie od wczesnych lat dziecięcych. W podstawówce, dyskutowałem z Polonistką na temat "Honoru germańskiego bobra", albo "Wśród nocnej ciszy" p. Bratnego. Do teraz uwielbiam czytać i często to robię.

Niestety, nie zabieram się do napisania żadnego tekstu, bez słownika ortograficznego. O ile moje życie stało się lżejsze od kiedy słownik jest wbudowany w Firefoxa ;)

To takie tylko małe wtrącenie, pokazujące mam nadzieję iż ogólnie przyjęte stwierdzenia, dalekie są czasami od rzeczywistości.
Pages: 1 [2] 3 4 5
  Print