Pages: 1 2 [3] 4 5
  Print  
Autor Topic: Ortografia, interpunkcja, gramatyka  (Read 41834 times)
yacah
Bohater
***
Offline Offline

Wiadomości: 794



« Reply #30 on: September 30, 2009, 02:34:58 PM »

powiem tak - podpisuje sie wszystkimi czterema lapami :) pod tym co piszecie !

nie ma zadnych dysleksji i dysortografii - jest tylko wylacznie wygoda i lenistwo - najlepszym przykladem moja Siostra - jak dostala szlaban na miesiac , to nagle nauczyla sie pisac poprawnie ....

jesli chodzi o polskie slownictwo - szacunek sie nalezy - ja nie pisze polskich czcionek nie z wygody , ale z w/w powodow + wiekszosc czasu klepie z Bratem na gg , ktory bywa w angielskojezycznych krajach , a polska czcionka wyskakuje Jemu jako krzaczek ... wiec z gory przepraszam ludzi urazonych ! jesli zajdzie potrzeba lub mozna opatrznie cos zrozumiec to juz wstawie to ę czy ą ;) ....

co do bledow w angielskim - mimo, ze anglistyki nie konczylem to posluguje sie jezykiem plynnie w mowie i dosc dobrze w pismie , wiec bola mnie bledy tak ortograficzne jak i stylistyczne , ale wole sie nie wymadrzac , bo zawsze sie znajdzie ktos , kto mi odpowie - jestem w Polsce , mowie po polsku ;P (nie zawsze prawda , czasem po polskiemu ;) ) ...

no , ale do meritum - przy czytaniu regulaminu Twierdzy zauwazylem ten podpunkt o poprawnej pisowni i mnie on niezmiernie ucieszyl , jednak po jakims czasie zauwazylem , ze jest to martwy przepis ... mam nadzieje , ze troszke sie ozywi w zwiazku z ta akcja! zycze powodzenia :)
Senethiel
Wojownik Twierdzy
Mędrzec
*
Offline Offline

Wiadomości: 340


Wiewióreczka


« Reply #31 on: September 30, 2009, 02:36:29 PM »

emssik, wyjątki tylko potwierdzają regułę  :P
Prawda jest taka, że WIĘKSZOŚĆ osób, która "połyka" książki, nie ma problemów z ortografią. Mały przykładzik w osobie mojego brata... do końca podstawówki - byk na byku. To były czasy, gdy w szkole do ortografii przykładano dużą wagę, więc z języka polskiego mojemu bratu było bardzo ciężko, ledwo przechodził z klasy do klasy, cudem dostał się do liceum. Aż tu nagle, w szkole średniej odkrył, że uwielbia czytać prozę kryminalną. Zaczął pochłaniać książki i problem ortografii zniknął. Na wypracowaniu maturalnym nie miał ani jednego błędu ortograficznego. Natknęłam się jeszcze na kilka takich przypadków wśród znajomych.
Utumo
Lotro Officer
Super Bohater
*
Offline Offline

Wiadomości: 1320



« Reply #32 on: September 30, 2009, 02:38:52 PM »

Yacah odnosząc się do Twojej prośby-zdania zaczynamy z wielkiej litery  ;)
Xabbu
cigrela sabmel
Forum Addict
*
Offline Offline

Wiadomości: 2234



« Reply #33 on: September 30, 2009, 02:44:35 PM »

Wszystkofajniealeniechktosmiwytlumaczyocokurczewamchodzi? :D

Spróbujcie tak bez przerwy pisać ;) tez ciężko się przestawić :D
yacah
Bohater
***
Offline Offline

Wiadomości: 794



« Reply #34 on: September 30, 2009, 03:59:26 PM »

Yacah odnosząc się do Twojej prośby-zdania zaczynamy z wielkiej litery  ;)

 ... a kończymy kropką (.) :) .
Kasthor
Wojownik Twierdzy
Bohater
*
Offline Offline

Wiadomości: 603


I will heal/kill/buff for beer, pie or your wife!


« Reply #35 on: September 30, 2009, 05:02:51 PM »

To jeszcze tylko dodajmy, że po "Yacah" powinien być przecinek i możemy założyć klub ortograficznych dopie...aczy ;)
Utumo
Lotro Officer
Super Bohater
*
Offline Offline

Wiadomości: 1320



« Reply #36 on: September 30, 2009, 05:25:38 PM »

No,no sami "poloniści" na forum.Chciałem tylko zwrócić uwagę,że zanim zaczniemy sie czegoś domagać sami powinniśmy zwrócić uwagę na to co robimy.Sam nigdy natomiast nie nawoływałem do ortograficznego puryzmu,szczególnie w dobie internetu,LOLcatza i tym podobnych wynalazków.Jednak muszę się zgodzić,że wszelkie "dys-" są często wynikiem wymówek,nieoczytania i nieobycia z językiem.Nie trzeba być Bralczykiem lub Miodkiem by unikać błędów najbardziej rażących,wystarczy,że poświęci się sekundę na sprawdzenie słówka,do którego ma się wątpliwości.
yacah
Bohater
***
Offline Offline

Wiadomości: 794



« Reply #37 on: September 30, 2009, 05:30:33 PM »

Dokładnie o to mi chodziło . Nie miałem i nadal nie mam zamiaru nikogo urazić , ale w dobie dzieci neo trzeba zwracać szczególną uwagę na to co piszemy oraz jak to robimy . Pozdrawiam !
Huriel
GM Iron Lady ;-)
Administrator
Forum Addict
*
Offline Offline

Wiadomości: 10656


KoHaniutka


« Reply #38 on: September 30, 2009, 06:34:17 PM »

no , ale do meritum - przy czytaniu regulaminu Twierdzy zauwazylem ten podpunkt o poprawnej pisowni i mnie on niezmiernie ucieszyl , jednak po jakims czasie zauwazylem , ze jest to martwy przepis ... mam nadzieje , ze troszke sie ozywi w zwiazku z ta akcja! zycze powodzenia :)

Zdajesz sobie Yacah sprawę, że gdybym miala poprawiać czy też się czepiać każdej wypowiedzi, w której znajdę bład, to co drugi post na tym forum musiałby zostać wyedytowany?
yacah
Bohater
***
Offline Offline

Wiadomości: 794



« Reply #39 on: September 30, 2009, 06:52:14 PM »

W takim razie ten topic jest tylko i wyłącznie do nabijania postów, bo chyba nie wierzysz w to , że zajrzą tu ludzie robiący błędy , powiedzą "mea culpa" , po czym czarodziejsko przestaną te błędy robić? ;) wishful thinking IMHO :D
Badalaman
Wojownik Twierdzy
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 247


« Reply #40 on: September 30, 2009, 08:28:44 PM »

O rzesz ;/
To mnie trzeba od razu zastrzelić ;/

Zawsze miałem problemy z ortografia.
Nigdy nie wiem jak napisać poprawnie pewne slowa np dwuch/dwóch muzg/mózg wudka/wódka i sporo innych. Mogę się teraz nauczyć pisowni ktoregoś z nich ale jutro rano jak mi przyjdzie to słowo napisać to znowu obie opcje bedą dla mnie równie poprawne, a pewnie nawet za godzinę tez.

Dysgrafi czy dysortografi nigdy nie wyrobiłem bo trzeba było chodzić na zajęcia do pedagoga szkolnego i pisać jakieś szlaczki, ale olałem to po 2-3 zajęciach (właśnie dlatego pisze cyframi 2-3 bo niewiem jak napisac dwuch - trzech :P)

Drażnią mnie tez teksty o tym ze czytanie ksiażek poprawia pisownie, czytałem i wciąż czytam dużo książek a pisze jak pisałem źle.

Pisząc cos oficjalnego czy to pisma czy maile korzystam z worda i problem w miarę się w ten sposób rozwiązuje :)

P.S. W tym poście sie przyłożyłem i pisze z  ą ę, ale to bardzo męczące ;/
Khelegros
Radny
Forum Addict
****
Offline Offline

Wiadomości: 2765



« Reply #41 on: September 30, 2009, 08:49:48 PM »

Sory za komentarz, ale nie moge sie powstrzymac.
Badalaman, co jak co, ale zebys nie wiedzial jak sie wodka pisze to grzech ;].
Camil (Gwyndeith)
Wojownik Twierdzy
Bohater
*
Offline Offline

Wiadomości: 693


Casual


WWW
« Reply #42 on: September 30, 2009, 10:58:37 PM »

To prawda, że dysleksja/dysortografia jest bardzo często tylko wymówką i niewiele trzeba by sobie na to papiery wyrobić. Jednak istnieje i tym, których dotknie na prawdę jest bardzo ciężko. Mam brata dyslektyka, który ma świetną pamięć i też sporo  czyta, w dodatku trzy razy szybciej niż ja i to także po angielsku (co mnie trochę wkurza -.-'). Jednak w piśmie to tragedia... On po prostu nie widzi swoich błędów i nie słyszy różnicy między ę a en.

Ja osobiście mam lekką dysortografię (to jeszcze nie dysleksja, która jest stanem dużo głębszym; nie należy mieszać tych dwóch pojęć) i często zdarza mi się zjadać ostatnie literki czy walić głupie błędy... Ale! W podstawówce chodziłem na różne kursy do pedagogów, a teraz czytam po kilka razy każdy swój post i wychwytuję własne błędy. To jest do wyćwiczenia, ale nie znaczy, że problem nie istnieje.

Jeszcze parę lat temu nie wierzono, że istnieje coś takiego jak depresja. Dziś się to leczy i to nie tylko przez psychologów, ale też farmaceutycznie.
yacah
Bohater
***
Offline Offline

Wiadomości: 794



« Reply #43 on: September 30, 2009, 11:03:49 PM »

Tia , odwieczna walka o to czy wcześniej nie było psychologów , bo nie było problemów czy ludzi ich nie widzieli ... I tak w koło Macieju :) ... To samo z ortografią - cudowne wyleczenie , czy ciężka praca - czyli , czy CI , którzy robią błędy to lenie , czy ludzie chorzy ... Jednak meritum - większość robiących błędy to po prostu DEBILE i OBIBOKI , którzy spali na lekcjach i grali w Tibię (no offense ;) ) zamiast posiedzieć przy zadaniach domowych/słowniku ... IMO oczywiście , żeby nie było ;) .
Xabbu
cigrela sabmel
Forum Addict
*
Offline Offline

Wiadomości: 2234



« Reply #44 on: October 01, 2009, 08:06:36 AM »

Bah.  Taki fajny topic zamieniliście w kupę śmiecia, tymi swoimi wywodami.

 Każdy ameryki odkrywa na nowo, a mało kto pamięta, ze siedzenie ze słownikiem nie zalicza się do zajęć typu hobby raczej. 
 
 Tibia rulezzZz
Pages: 1 2 [3] 4 5
  Print