Pages: 1 2 3 [4]
  Print  
Autor Topic: Amiga moja milosc :)  (Read 11823 times)
Archoon
Jeździec
**
Offline Offline

Wiadomości: 99


Archoonn


« Reply #45 on: November 02, 2009, 11:17:09 AM »

Z czasów Spectruma pamiętam takie gry jak Flight Simulator, Bruce Lee, Comando, Dizzy, Jet Set Willy czy nieśmiertelne Knightlore. Teraz jak patrzę na te gry, np. wspomniany Flight Simulator, gdzie ziemia była jedną wielką płaszczyzną, góra to ostrościan o 4 ścianach, a lotnisko to prostokąt na gruncie. Aż się nie chce wierzyć, że w to można było grać. Normalnie bez wyobraźni, to się nie potrafiło odróżnić ziemii od nieba, i wlecieć w górę, bo się nie przyuważyło krawędzi, która przemknęła gdzieś po lewej stronie. Gra tylko dawała pewne obrazy, a resztę trzeba było w swojej wyobraźni składać, aby wiedzieć gdzie się leci. Granie na kompie 20 lat temu naprawdę ćwiczyło wyobraźnię. A nie to co teraz, gdzie gry wyglądają jak filmy i wszystko mamy na tacy podane.

Ale faktycznie, wraz z pojawieniem się Amigi na rynku komputerów pojawił się normalnie przełom jakościowy. Rozdzielczość 4x większa, 4096 kolorów a nie 16, przetwornik dźwięku pozwalający tworzyć prawdziwą muzykę (choć tu Atari 520 ST było lepsze). Po raz pierwszy na komputerze domowym można było coś konkretnego zrobić. Wykorzystywać go do pracy, grafiki, tworzenia muzyki. Pojawiły się programy użytkowe. To był przełom. Bo wcześniej komputery do pracy były niedostępne dla zwykłych ludzi, a jedynie na wyposażeniu dużych firm i instytucji naukowych.
yacah
Bohater
***
Offline Offline

Wiadomości: 794



« Reply #46 on: November 02, 2009, 12:06:58 PM »

tak jak pisalem , mialem cale spektrum ( ;) ) komputerow od ZXa do PCta , wiec doskonale pamietam ten skok ... moja kochana Amisia 600 (1mb pamieci FTW :) ) z dodatkowa stacja dyskow (duuuze ulatwienia w dyskietkologii ;) ) ... ehh i srubokrecik poszedl w odstawke ;) .. dodatkowo 22 calowy telewizor (staroc , ale rzadkosc jak na tamte czasy) ... po prostu miodzio :)
Yarden
Wojownik Twierdzy
Jeździec
*
Offline Offline

Wiadomości: 71



« Reply #47 on: November 23, 2009, 08:49:34 PM »

Spektruś "rzondzi" :D Nigdy go nie miałem, ale uczęszczałem na różne kółka, zajęcia itp. żeby tylko mieć z tym cudem styczność. O dziwo C64 już mnie taki nie bawił. Po prawie 25 latach pamiętam tytuły w które grałem.: Knight Lore, Atic Atac Bomb Jack, Robin Of The Wood i próby z tekstowym Hobbitem :)
Później przyszła już własna Amiga 500, potem 1200. Katowało się Sensibla, zwiedzało galaktykę we Frontierze, pykało się w do dziś niedoścignione pinballe.
Ciekawostką jest to, że w Pinball Dreams, Fantasies można pograć na IPodzie Touch, dostępne są w AppStore. Widziałem też Beneath Of The Steel Sky.
Aż się łezka w oku zakręciła staremu człowiekowi  :D
Pages: 1 2 3 [4]
  Print