Pages: [1] 2 3 ... 12
  Print  
Autor Topic: ACTA i SOPA - co o tym sądzicie?  (Read 41466 times)
Huriel
GM Iron Lady ;-)
Administrator
Forum Addict
*
Offline Offline

Wiadomości: 10656


KoHaniutka


« on: January 21, 2012, 04:01:19 PM »

Do poczytania, do zapoznania się, bowiem istnieje duże prawdopodobnieństwo, że 26 stycznia ten dokument zostanie podpisany przez rząd Polski.

Czy rzeczywiście skończy się to cenzura internetu, czy może przeciwnicy trochę przesadzają? Czy może mają rację, bo walka z "piractwem" nie tłumaczy tak daleko posunietego monitoringu i kontroli uzytkowników internetu?

Co stanie się z portalami opartymi na "dzieleniu" się treścia, typu twitter, youtube, facebook, kwejk itp, a także zwykle fora dyskusyjne?

Co o tym myslicie?

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=WpfDnYI9Sew
http://www.youtube.com/watch?v=kZOK-O15li8&feature=player_embedded
http://news.cnet.com/8301-31921_3-57329001-281/how-sopa-would-affect-you-faq/
http://www.youtube.com/watch?v=FKf-u13yVUw&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=qeEcoi8kEuU&feature=related
Huzar
Weteran
**
Offline Offline

Wiadomości: 181



« Reply #1 on: January 21, 2012, 05:13:03 PM »

Kwestia wprowadzania absurdów w życie rozpoczęła się już dawno temu, kwestia ile jeszcze ludzie będą w stanie wytrzymać nim się zbuntują.
Wiele niezdających sobie sprawę ludzi jak działa machina cenzury cieszyła się jak np wprowadzono zakaz palenia w miejscach publicznych, niedługo dostaną zakaz jedzenia w/w. itd...
Kadorin
Lotro Officer
Super Bohater
*
Offline Offline

Wiadomości: 1023



« Reply #2 on: January 21, 2012, 05:21:55 PM »

Pan minister Boni, od administracji i cyfryzacji (nie wiem co to za dziwaczna nazwa), lekko zasugerował Tuskowi aby raczył przełożyć dzień podpisania tych całych ACTA. Aczkolwiek myślę, że najprawdopodobniej to podpiszą w przeciągu +/- 2 tyg.
Ciekawe jak to z tym będzie.

PS.
Zapomniałem dodać. Mam nadzieję, że ten nowy rok, 2012, nie okaże się 1984.
Bondur
Wojownik Twierdzy
Forum Addict
*
Offline Offline

Wiadomości: 2731



« Reply #3 on: January 21, 2012, 10:13:56 PM »

Akurat zakaz palenia w miejscach publicznych to zły przykład. Wreszcie można pójść do lokalu i nie przyjmować miesięcznej dawki nikotyny (i to bez filtra). Palacz zaspokaja swoje potrzeby ale postronni cierpią. To tak jakby (przejaskrawiam oczywiście) NIE karać pedofila. On czuje się zaspokojony - ale jest ta druga strona.

Wracając do tematu. Zdecydowane przeciw. Czyjeś widzimisie ma decydować czy jestem winny czy nie? Bez sądu? A podobno bez udowodnienia winy obowiązuje domniemanie niewinności. W 'lajtowej' wersji mieliśmy to na studiach. Policja chcąc wykazać się (dodatkowo dostali kasę za zaangażowanie się w zwalczanie piractwa) robiła naloty na akademiki. Czasem się wiedziało (wtedy jeszcze na wejście musieli mieć zgodę rektora UMK) czasem nie. No i było jak w filmie. Wpadało stado psów (w tym pekińczyk w ramienia M$ - sponsora akcji) i dawaj do zabierania komputerów. HOLA PANOWIE! Nakaz? Mało zabawne było tłumaczenie takiemu specowi, że Adobe Reader to nie to samo co Adobe Acrobat i że można go używać :P

Z piractwem walczyć trzeba ale nie w taki sposób. Skoro nawet taki dystrybutor Wiedzmina (komu jak komu ale im powinno zależeć) jest przeciwny to powinno dać do myślenia niektórym.

Piractwo to problem mentalności i nad nią trzeba pracować. Nad tym żeby reagować na chamstwo, złodziejstwo (dziś w nocy drugi raz w ciągu 3mcy obrabiali piwnice na moim osiedlu - u mnie poza bałaganem nic wartościowego nie ma więc tylko w**rw mi zafundowali). Tępić cwaniactwo a nie pochwalać, że 'ktoś dobrze kombinuje' bo wynosi środki czystości z pracy, bierze kilometrówkę a jedzie PKP, od pół roku jeździ bez prawka i jest z tego dumny ... Ta sama kategoria to piracenie softu, gier ... itd. Są za drogie? Nie stać mnie? No nie rozśmieszajcie. Każdy student ma dostęp do darmowego Windowsa, pakietu Office i wielu innych programów, także tych drogich (czasem w okrojonej wersji ale jednak). I może z nich korzystać także po studiach byle niekomercyjnie. No przepraszam ale chcesz robić biznes na kradzionym? A jak nie to w byle markecie kupujesz Winde za 200PLN. Stać na kompa za 3tysie a 200 złotych to już przekracza możliwości ... bez jaj :) Ogólnie mówiąc wartość intelektualna to pewien towar, który ktoś wycenia na ileś PLNów. Kupuję albo nie.
Huzar
Weteran
**
Offline Offline

Wiadomości: 181



« Reply #4 on: January 21, 2012, 10:29:53 PM »

Akurat zakaz palenia w miejscach publicznych to zły przykład. Wreszcie można pójść do lokalu i nie przyjmować miesięcznej dawki nikotyny (i to bez filtra). Palacz zaspokaja swoje potrzeby ale postronni cierpią. To tak jakby (przejaskrawiam oczywiście) NIE karać pedofila. On czuje się zaspokojony - ale jest ta druga strona.
W normalnej restauracji (nie mylić z pubem) się nie pali podczas jedzenia bądź masz do tego celu osobne pomieszczenie.
Miałem to na myśli raczej jak idąc ulicą w nocy była około 21, zatrzymał mnie radiowóz, a raczej idiotowóz i dostałem mandat za to, że paliłem w miejscu publicznym...
Wiec radzę rozgraniczać skrajność zwana paleniem w restauracji, zaspokajaniem pedifili, a papierosem idąc w nocy ulicą.
Dużo gorsze smrody niż nikotyna wdychasz podczas spaceru chodnikiem jak przejeżdża obok jakiś ciekawy prawie zabytkowy samochód (cieżarowy) jakoś nikt tego nie zakaże.
Fearfin
Wojownik Twierdzy
Bohater
*
Offline Offline

Wiadomości: 605



« Reply #5 on: January 21, 2012, 10:30:35 PM »

Niestety mój net jest tak ''szybki'',że nie odtwarza filmików...domyślam się,że Amerykańce chcą wprowadzić system penetrujący cały internet? Jeśli nie to proszę o pisemne wyjaśnienie :)
Huriel
GM Iron Lady ;-)
Administrator
Forum Addict
*
Offline Offline

Wiadomości: 10656


KoHaniutka


« Reply #6 on: January 21, 2012, 10:33:18 PM »

http://nt.interia.pl/internet/bezpieczenstwo/news/strona-polskiego-sejmu-zaatakowana-przez-anonymous,1749608,1276

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/wielki-atak-hakerow-na-polske-nie-dzialaja-wazne-s,1,5004951,wiadomosc.html

http://panoptykon.org/sites/default/files/kprm_apel_acta.pdf


Nieźle.

Przez jakis czas leżały tez strony prezydent.pl, mswia, mf, ms, mpips i inne :)
Znaczy się, ludzie nie są obojętni.

W kwestii samej zgodności ACTA z Konstytucja RP:
Art. 49
Zapewnia się wolność i ochronę tajemnicy komunikowania się. Ich ograniczenie może nastąpić jedynie w przypadkach określonych w ustawie i w sposób w niej określony.
 Art. 54
 1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
 2. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane. Ustawa może wprowadzić obowiązek uprzedniego uzyskania koncesji na prowadzenie stacji radiowej lub telewizyjnej.

Bondur
Wojownik Twierdzy
Forum Addict
*
Offline Offline

Wiadomości: 2731



« Reply #7 on: January 21, 2012, 10:38:38 PM »

Akurat zakaz palenia w miejscach publicznych to zły przykład. Wreszcie można pójść do lokalu i nie przyjmować miesięcznej dawki nikotyny (i to bez filtra). Palacz zaspokaja swoje potrzeby ale postronni cierpią. To tak jakby (przejaskrawiam oczywiście) NIE karać pedofila. On czuje się zaspokojony - ale jest ta druga strona.
W normalnej restauracji (nie mylić z pubem) się nie pali podczas jedzenia bądź masz do tego celu osobne pomieszczenie.
Miałem to na myśli raczej jak idąc ulicą w nocy była około 21, zatrzymał mnie radiowóz, a raczej idiotowóz i dostałem mandat za to, że paliłem w miejscu publicznym...
Wiec radzę rozgraniczać skrajność zwana paleniem w restauracji, zaspokajaniem pedifili, a papierosem idąc w nocy ulicą.
Dużo gorsze smrody niż nikotyna wdychasz podczas spaceru chodnikiem jak przejeżdża obok jakiś ciekawy prawie zabytkowy samochód (cieżarowy) jakoś nikt tego nie zakaże.

Jasna sprawa. Dlatego napisałem, że mocno przejaskrawiam :) A to o czym napisałeś to niestety specjalność naszych mundurowych. Łapać przchodzących poza pasami, rzucających papierki itd Statystyki będą ładnie wyglądać a po co mam się narażać i łapać jakiegoś bandziora, który pobił właśnie kogoś? Jeszcze sam dostanę. Kiedyś w Toruniu kibole skopali chłopaka pod budynkiem straży miejskiej ... podobno nic nie słyszeli ...
Bondur
Wojownik Twierdzy
Forum Addict
*
Offline Offline

Wiadomości: 2731



« Reply #8 on: January 21, 2012, 10:48:35 PM »

Ps. Poszedłem po herbatkę, wracam a tu ani netu ani kablówki. I komentarz żony - pewnie Anonymous :)
Huriel
GM Iron Lady ;-)
Administrator
Forum Addict
*
Offline Offline

Wiadomości: 10656


KoHaniutka


« Reply #9 on: January 21, 2012, 11:21:19 PM »

A tu krótki komentarz na temat tego, jak może się to odbić na graczach: http://polygamia.pl/Polygamia/1,107162,11005412,Co_ACTA_oznacza_dla_graczy_.html
Tarquill
Wojownik Twierdzy
Bohater
*
Offline Offline

Wiadomości: 868



« Reply #10 on: January 22, 2012, 12:04:40 PM »

http://9gag.com/gag/1978518?ref=fb-share  ;)
Utumo
Lotro Officer
Super Bohater
*
Offline Offline

Wiadomości: 1320



« Reply #11 on: January 22, 2012, 12:33:55 PM »

Pokolenie staruszków politycznych zauważyło,że zmiany na świecie oraz kontakty między ludźmi poszły nie takim torem jak to sobie wyobrazili,więc starają się ogarnąć to w taki sposób i wziąć kolejny raz ludzkość za pysk.

Pokolenie roku 1968,które z rozkoszą sobie rządzi od wielu lat,straciło wizję dalszego sposobu na rządzenie.Jak pokazała Belgia,kiedy ludzie są w miare dojrzali i społeczeństwo wyrobione, kraje świetnie radzą sobie bez rządów.

Dodatkowo lobby dziennikarskie,które ubolewa nad tym,że portale interenetowe korzystają z ich szczątkowych wypowiedzi nie odpalając im odpowiedniej stawki.A zamiast blokować całkowicie  możliwość cytowania wytarczyłoby wprowadzić system jak przy muzyce-duże portale by płaciły pieniądze do ZAIKSU i to wszystko,ale nie, dla dziennikarzy wszystko albo nic.Ciągle się łudzą,że ludzie powrócą do kupowania gazet jak kilkadziesiąt lat temu(sprzedaż papierowych gazet od lat drastycznie spada).

Muzycy rewolucjoniści,często mający na ustach piękne hasła, w stylu Hołdysa,którego nigdy nie trawiłem,też oczywiście nie napasieni.Ciekawe kto by kupił ich płytę za 50zł-przez internet przynajmniej nie zginęli zupełnie w mrokach artystycznych dziejów.I-tunes jakoś to mógł rozwiązać sprzedając po kilka centów pojedyncze kawałki,ale tu jak zwykle wszystko albo nic-albo kup całą płytę albo wcale nie słuchaj.Ok,nie ma konieczności i ja takiego pana nie kupię,bo nie mam zamiaru płacić 50zł za plytę z której do słuchania nadaje się tylko jeden kawałek.

Ktoś tu zapomina,że prawo do wolności(także wypowiedzi) jest jednym z najwyżej stojącym w hierarchi wartości,na pewno wyżej niż prawo do zarabinia pieniędzy czy nawet,niezwylke istotne, prawo własności!

Kolejna sprawa,słusznie zauważona przez Bondura,to nadużycie zasady domniemania niewinności.Teraz to providerzy i firmy bedą bawiły sie w policjantów i stróżów porządku.Dawanie takich uprawnień jest niebezpieczne,ale i niesprzyjające dla samych firm.Niech providerzy zaczną sami z siebie bez wyroków sądowych blokować konta,a będą to robić na pewno- na wyrost,na wszelki wypadek,ludzie zaczną odchodzić od neta,bedzie mniej klientów,więc mniej kasy i firmy bedą bankrutować,proste.Może z tego będzie jeden plus,ludzie z przed ekranów wyjdą ponownie na powietrze...ale to taki gorzki plusik.Jest to kontynuacją absurdalnego trendu rozpraszania władzy,a władza rozproszona jest też trudniejsza do kontroli.Nie tak dawno dano pilęgniarkom podobne uprawnienia jak policji jeśli zostaną obrażone bądz zaatakowane-do dziś nie mogę dojśc jak to się stało i czemu-znowu za naszymi plecami i tak z nienacka.Obecna chryja ze służbą zdrowia i farmceutami też ma tego znamiona,kryzys władzy i kotroli jest ogromny.Organy państwa,które miały stać na starży sprawiedliwości tracą część kompetencji,podobnie jak ludzie,którzy mieli zajomować sie określonymi sprawami.Próbuje się odpowiedzialność przerzucać na osoby,których zadanie jest zupełnie inne.Nie wiem jak u Was,ale ja idąc do lekarza zawsze byłem proszony(nawet za komuny) przy rejestracji o aktualną książeczkę ubezpieczeniową, co w 100% weryfikowało moje prawo do opieki zdrowotnej.Nagle okazało się,że mają robić to lekarze lub farmaceuci-absurd.To samo chce wprowadzić ACTA-to sądy mają decydować o czyimś prawie lub jego braku,nie każdy swobodnie.Coraz częściej mam wrażeni,ze Tusk spłaca takimi ustawikami i przywilejami jak za Rzeczpospolitej szlacheckiej swoje długi wyborcze.

Kolejna sprawa to wydzwięk kulturowy całego aktu.W postmodernistycznej kulturze masowej wpisane jest wręcz przetwarzanie,korzystanie,ulepszanie,pastiżowanie innch.Na tym opiera się idea memu internetowego.Taki jest współczesny świat,różnorodny,płynący i falujący.A ktoś okropnym aktem służącym pewnym tylko grupom,a na pewno nie zwalczaniu TYLKO piractwa,chce ograniczać możliwość swobodnego czerpania z inspiracji.Czym innym jest kradzież dzieł,a czymś innym czerpanie z jakichś jego elementów.Wszystko wrzucone do jednego wora.

I na koniec-niech poblokują torrenty,chomiki,megauploudy etc.Kto na tym tylko skorzysta?Już mówię-tylko cwaniaczki w dresach handlujący w takich miejscach jak na przykład giełda na krakowskiej balickiej-gdzie od lat handluje się pirackim oprogramowaniem,każdy o tym wie a jakoś działać może,"dziwny jest ten świat"-o przepraszam nie zapłaciłem za cytat-co robi policja w moim domu aaaaaa...........
Maet
Wojownik Twierdzy
Super Bohater
*
Offline Offline

Wiadomości: 1629



« Reply #12 on: January 22, 2012, 01:17:14 PM »

Heh, niezły post Utumo. Najlepiej podsumował to jakiś internauta w komentarzu na YT.
Cytatu dokładnego nie mam, ale z grubsza:
"Ale głupi ci Amerykanie. Przecież w Internecie nie ma ropy."
Nepher
Lotro Officer
Forum Addict
*
Offline Offline

Wiadomości: 3050


Co komu do tego, skoro i tak mniejsza o to?


« Reply #13 on: January 22, 2012, 01:34:35 PM »

Ja tylko czekam az dojdzie do absurodow, gdzie prokurator oskarzy sedzięgo:
-Czy wysoki sąd ma pozwolenie na ten cytat?
:)

Cytat od osoby siedzącej obok: (Otrzymałem pozwolenie na cytowanie)
-Ciekawe gdzie beda zamykać "copy crime", skoro masa uczciwych przestępców czeka na wakat w więzieniach. No chyba, że Microsoft otworzy swoje zakłady penitancjarne. :)
Axe
Administrator
Bohater
*
Offline Offline

Wiadomości: 941



« Reply #14 on: January 22, 2012, 02:09:25 PM »

Brawo Utumo! Warto było wyciągnąć Cię spod kamienia  ;D
Pages: [1] 2 3 ... 12
  Print