Pages: 1 [2]
  Print  
Autor Topic: Wbiłem 50tke, co dalej?  (Read 6801 times)
Gefaran
Wojownik Twierdzy
Mędrzec
*
Offline Offline

Wiadomości: 413


Shapeshifter


« Reply #15 on: February 15, 2012, 02:58:49 PM »

Moment, jak dobrze rozumiem całą ta opowieść o 'inności' end game w EvE sprowadza się do robienia PvP albo farmienia kasy na 100 różnych sposobów tak?
Huriel
GM Iron Lady ;-)
Administrator
Forum Addict
*
Offline Offline

Wiadomości: 10656


KoHaniutka


« Reply #16 on: February 15, 2012, 03:28:08 PM »

Jeśli tak to rozumiesz to Twoja sprawa :)

Jedna prosta sprawa, EvE to piaskownica gdzie gracze częściowo kreują świat gry, a nie "theme park" jak SWTOR czy WOW czy Lotro. Na kilka tysięcy systemów gwiezdnych większość może być posiadana przez korporacje graczy, budowane są stacje kosmiczne, struktury itp. Że już nie wspomnę, iż cała ekonomia jest w rękach graczy i większość przedmiotów jest przez nich produkowana oraz tracona w PVP.

Najpiękniejsze jest to, że Eve sprowadza się do tego, do czego chcesz żeby się sprowadzał, czy chcesz być piratem, pilotem w jednej z dużych korporacji, mieszkać w wormholach, wydobywać minerały, produkować czy handlować to zależy tylko od ciebie. I nie jest to "tylko pvp albo farmienie kasy na 100 różnych sposobów" chyba, że bardzo chcesz na przykład farmić misje 24 na dobę.

A jeszcze co do PVP, tak ta gra ma nastawienie na PVP i wszystko się z tym wiąże. Taki jest świat gry - statki wybuchają, tereny, stacje kosmiczne itp są faktycznie zdobywane, są wojny o terytorium i pieniądze. Same pieniądze też mają znaczenie, jak tracisz głupio statek czy sprzęt to go tracisz, strata w PVP naprawdę potrafi zaboleć i dzięki temu pvp to nie idiotyczne grindowanie battlegroundów jak w standardowych MMO. Nie ma tu totalnego braku ryzyka jak w innych grach.

W każdym razie, jeśli sam potrafisz korzystać z możliwości jakie są Ci dane w "piaskownicy" i gdzie ogranicza Cię praktycznie tylko Twoja pomysłowość, to będziesz się tam bawił świetnie. Są setki rzeczy do robienia, a robisz to co Cię interesuje w danym momencie, a nie w kółko te same rajdy czy instance jak w innych grach.

I to próbuję pokazać, że Eve ma to czego nie mają inne MMO, jest zupełnie inne od reszty. Przy okazji jest to gra dość skomplikowana dla nowych graczy oraz wymaga dużo własnej inicjatywy i inteligencji oraz wytrwałości w dążeniu do wyznaczonego sobie celu. To wszystko sprawia, że gracze oczekujący zabawy podanej na tacy w formie dungeonu dostępnego pod jednym kliknięciem, lub nie potrafiący opanować mechaniki lub znieść straty bardzo szybko odpadają.

Oczywiście "Theme parkowe" MMO takie jak Lotro, Wow czy Swtor też mają swój urok ze względu na klimat czy rodzaj zabawy jaki mogą zaoferować - dlatego gram na przykład w Lotro :) Nie zmienia to faktu, że endgame w nich jest zupełnie inny niż w EvE -   quod erat demonstrandum w tym przydługim wywodzie :)
Gilgas (Ruttar)
Wojownik Twierdzy
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 194


« Reply #17 on: February 15, 2012, 03:35:47 PM »

SandBox, czy nie. Nie zmienia to faktu, ze trzeba tą kase zarabiać.
Dodam tylko, że w przypadku WH zyski są niepomiernie wysokie, ale i ryzyko wtopy znacznie większe. W skrajnym przypadku zarobek meisiaca moze byc wtopion w uno momento, ze wzgledu na open PVP wszędzie. Dojscie do poziomu gdzie mozna juz aktywnie kozystać z WH wymaga też czasu na zdobycie odpowiednich SP oraz kasy na ekwipunek no i wiedzy jak go uzytkować.  Noob raczej nie mam prawka na T3, no i napewno nie ma 1,5 B na sprzęt.
Gefaran
Wojownik Twierdzy
Mędrzec
*
Offline Offline

Wiadomości: 413


Shapeshifter


« Reply #18 on: February 15, 2012, 03:57:24 PM »

Wszystko cacy, rozumiem zasade sandboxa itd, ale generalnei tak czy inaczej wszystko sprowadza się do .. no do pogoni za wygraną. W grze nie utłuczesz wszystkich i nie zdobędziesz wszechświata, ale kaskę możesz kręcić, każda rozgrywka jest inna z innymi ludźmi i to też rozumiem ale rozgrywki z ludźmi akurat mamy wszędzie. JA ciągle mam w głowie wyidealizowany obraz UO i SWG pre NGE gdzie ta dowolność i sandboxowość mnie zachwycała, ale tak czy inaczej generalnie zasada jest w sumie podobna myślę. Po za tym w EvE znudził mnie brak różnorodności i bardzo ograniczona lista sprzętów, jak zapuszczałem z ciekawości jakiegoś tam planera i zobaczyłem że jest ledwie kilkadziesiąt różnych modów do statków to trochę mnie zgięło bo nudą zawiało. Tak czy inaczej Autor tematu powinien odpocząć, skoro jest zmęczony bo gra ma dawać frajdę, czy to EvE swoimi bilionami i PvP czy SWTOR swoim PvE, ale frajda być musi inaczej bez sensu jest płacić za to żeby się męczyć  ;)
Huriel
GM Iron Lady ;-)
Administrator
Forum Addict
*
Offline Offline

Wiadomości: 10656


KoHaniutka


« Reply #19 on: February 15, 2012, 04:51:10 PM »

Wszystkie gry w większym lub w mniejszym stopniu opierają na konkurencji. Wygrywasz ty, ktoś inny przegrywa. Kwestią pozostaje czy grasz przeciw innemu człowiekowi, czy to w PVP czy konkurując z nim na rynku, czy też konkurujesz przeciwko AI.

Co do braku różnorodności to chyba o innej grze mówisz :) Nie spotkałam gry gdzie dowolny statek można wyekwipować na wiele różnych sposobów, zależnie od roli do jakiej chcesz go przeznaczyć, nie mówiąc już o kombinacji i synergii we flotach. Nigdy nie wiesz czego się spodziewać spotykając kogoś w przestrzeni lub napotykając inny gang. Różne rodzaje broni, wojna elektroniczna, dziwne i zaskakujące taktyki,  itp.
Ale to wszystko widzi się mając większe doświadczenie w grze, zbierając je samemu lub od innych graczy, a nie po "zapuszczeniu jakiegoś tam planera" :) EvE nie jest grą łatwo przystępną, czy oczywistą. Spotykałem ludzi którzy mieli prawie zerowe pojęcie o wielu aspektach gry, w tym o ekwipowaniu statków czy walce, bo całe swoje "życie" w EvE spędzili na zielonej trawce w stosunkowo bezpiecznych rejonach.
Ale jak mówię, każdy robi to na co ma ochotę :)

Co do zmęczenia autora to pewnie, oczywiście że nie ma sensu płacić za żadne MMO jeśli gra nie sprawia Ci przyjemności.

@Gilgas - kilkumiesięczna postać jest spokojnie w stanie zarabiać na siebie i całkiem dobrze radzić sobie w PvP w pewnych rolach. Nie spodziewajmy się, że będzie umiała latać wszystkim, tu wymaga się pewnej specjalizacji, ale możliwości i zarabiania i dobrej zabawy są. Nawet do T3 można szybko dojść zarówno pod względem SP czy pieniędzy (i to w highsecu tylko trzeba wiedzieć co robić :) )Tylko jak pisałam, trzeba trochę grę znać lub samemu dążyć do pewnych rzeczy. Tu nikt nic nikomu na tacy nie poda.
Kasa może być wtopiona zawsze i wszędzie i dodam tylko, że żadna inna gra nie zapewnia tyle adrenaliny, bo walka wiąże się z prawdziwą stratą. Ale i tu są możliwości regulowania ryzyka - np nie latasz czymś na czego stratę Cię nie stać, itp.
Gilgas (Ruttar)
Wojownik Twierdzy
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 194


« Reply #20 on: February 15, 2012, 06:03:20 PM »

A sprawdziłaś datę urodzenia mojego maina w Eve?
Decoo
Wojownik Twierdzy
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 194


« Reply #21 on: February 15, 2012, 06:40:08 PM »

Ale zrobiliście OFF Top ;pp


Tak jak w temacie. Gra mnie tak zmęczyła, że nie wiem, co mam dalej robić. Farma odpada. Questy = farma, odpadają.

Jeżeli Farma odpada, to skończyłeś grę, bo na 50 lvlu nie ma do roboty nic innego, niż farmienie ;]
Chyba, że PVP cię interesuje, aczkolwiek jak by tak spojrzeć to jest to kolejna farma ;p

Dziwne, że zadajesz takie pytania... to jest MMO więc czego oczekiwałeś na END Game? Każde mmo jest farmą w mniejszym, lub większym stopniu.
Każde z czasem nudzi.
Odpocznij, pograj w sapera, może za jakiś czas najdzie cię ochota na Farme ;pp
Pozdrawiam
SzacH
Wojownik Twierdzy
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 112



« Reply #22 on: February 16, 2012, 10:11:48 AM »

Zaktualizowałem posty o tym co sie robi po wbiciu 50tki ( rajdy, flashpointy, daily ect, łącznie z budowaniem reputacji)

tak jak pisali koledzy - poza małym OT - ;) endgame jest raczej podobny. Całość opiera sie tak na prawdę na graniu w grupie i na współpracy z kolegami z gildii.
Przynajmniej ja czerpię wtedy z gry najwięcej przyjemności - czy to w PVE czy PVP.

Takie pytania przypominają mi trochę inne w stylu: Co ten samochód potrafi poza przemieszaniem się ze mna w środku od punku A do Punku B  ???? ;)


Gefaran
Wojownik Twierdzy
Mędrzec
*
Offline Offline

Wiadomości: 413


Shapeshifter


« Reply #23 on: February 16, 2012, 11:13:23 AM »

Huri, może faktycznie xle odczytałem tego planera, może faktycznie tam były tylko grupy/levele danej broni na ten przykład a nie jej poszczególne modele i tu mnie błędnie odrzuciło. Mogło tak w sumie być.
Kończąc offtopa - Mam wrażenie, że autor tematu poprostu doszedł do pewnego smutnego, mi już znanego etapu w życiu, gdzie 'wszystko już było' i człowiek szuka usilnie wrażeń jakie dostarczało MMORPG przed latami. Ten stan trzeba zaakceptować i bawić się dalej, tyle że z mniejszym natężeniem a wszystko będzie dobrze  ;)
Krassnahll
WoW GM
Wojownik Twierdzy
Mędrzec
*
Offline Offline

Wiadomości: 416


« Reply #24 on: February 16, 2012, 12:39:04 PM »

No i dziękuję za pełną i kompleksową odpowiedź. Konto Swotr zawieszone, trial EVE odpalony.

My również dziękujemy. Temat zamykam (ewentualne pretensje w tej kwestii proszę na priv).
Inkiw
Pages: 1 [2]
  Print