Pages: 1 ... 11 12 [13] 14 15
  Print  
Autor Topic: Hobbit (2012)  (Read 85044 times)
Nepher
Lotro Officer
Forum Addict
*
Offline Offline

Wiadomości: 3050


Co komu do tego, skoro i tak mniejsza o to?


« Reply #180 on: January 24, 2014, 11:05:11 AM »

Cóż Bondur. Ekranizacja, adaptacja, dla mnie to jeden pies. Chociaż masz rację, gdyby to była ekranizacja, mniej osób by psioczyło na to i owo. :)

Zatem, uroczyście wpisuję Bondura na listę w pełni zadowolonych z filmu. ;P

1) Bondur
Maet
Wojownik Twierdzy
Super Bohater
*
Offline Offline

Wiadomości: 1629



« Reply #181 on: January 24, 2014, 02:27:01 PM »

Możesz dodać i mnie, a na pewno Bursztynkę. Od przedwczoraj kilkadziesiąt razy puściła "I see fire" ;)
Aldug
Wojownik Twierdzy
Przybysz
*
Offline Offline

Wiadomości: 48


« Reply #182 on: February 10, 2014, 11:10:17 AM »

Bonduru kochany!
A gdzie ja piszę że autor narzuca (ba, ja też nie narzucam, tylko bronię pewnej oczywistości, o czym za chwilę)? Przeciwnie, wcale się nie dziwię, że Tolkien postuluje dowolność interpretacji. To podejście scholastyczne, pozostawiające odbiorcy wolny wybór, choć w oryginale… z dość ograniczonego menu. Nie wpadajmy w pułapkę ahistoryzmu – świat średniowieczny był chrześcijański, interpretacja przesiąknięta wiarą i służyła zbawieniu czytającego/słuchającego. Jeśli piszę oczywistości to przepraszam.

Myślę, że w zasadzie spieramy się nie o nasz odbiór (bo ten może być dowolny) i nie o intencję pisarza (wskazałeś to w cycacie), ale o coś co w krytyce literackiej nazywane jest intentio operis. Dzieło w pewnej mierze funkcjonuje samodzielnie, niezależnie od tego czego chciał autor i co widzi czytelnik. Mamy dowolność interpretacji, ale w pewnych ramach - ramach zdrowego rozsądku. Co jest mu bliższe – upierać się przy wersji, że Gimli to pierwsza feministka w Śródziemiu, czy raczej przyjąć że chrześcijanin, zaangażowany katolik żyjący wyznawanymi wartościami, przelewa ja na karty swego dzieła?

Wiem, że nie stawiasz tej pierwszej tezy. Ja nie twierdzę, że u Tolkiena mamy alegorię na alegorii (choć zdaje mi się, że zwłaszcza we "Władcy" wyjątkowo łatwo je mnożyć). Obstaję tylko przy początkowym zdaniu, że jego książki "są przesycone chrześcijaństwem" i wynika to właśnie z "intencji dzieła".

Coś jeszcze mi się przypomniało, to ma być ciekawostka a nie argument. Wiemy o językowej pasji Profesora. Podobno język krasnoludów jest bardzo zbliżony składnią do hebrajskiego, co w połączeniu z krasnoludzkimi pasjami i pragnieniem odzyskania ojczyzny bardzo przypomina obraz narodu wybranego (a "Hobbit" powstał jakieś 10 lat przed państwem Izrael).

Aha, jeszcze odnośnie Narnii - bardzo wryły mi się w pamięć zabiegi pań feminazistek przy okazji ekranizacji i sukcesu frekwencyjnego "Lwa, czarownicy i starej szafy". Otóż za wszelką cenę zabiegały o to, by nauczyciele prowadzący szkolną dziatwę na film przypominali widzom, że Aslan to tylko zwykły lew  ;)
Bondur
Wojownik Twierdzy
Forum Addict
*
Offline Offline

Wiadomości: 2731



« Reply #183 on: February 10, 2014, 01:46:34 PM »

No i masz babo placek.

Napisze człowiek książkę, powie czego nie miał na myśli, a i tak na nic się to zda :) Jego wizja padnie pod ciosem inentio operis - pojęcia na tyle zawiłego, że nawet jego największy propagator Umberto Eco nie był w stanie zdefiniować go wprost.

Mimo wszystko pozostanę przy woli Profesora z jednej strony, a wolności interpretacji z drugiej. Dyskusja na poziomie intentio operis byłaby sztuką dla sztuki, tym bardziej, że IO jakie przedstawiasz jest moim zdaniem Twoim odbiorem dzieła Tolkiena. Piszesz, że nie narzucasz a jednak to robisz :)

bronię pewnej oczywistości

Ja nie twierdzę, że u Tolkiena mamy alegorię na alegorii (choć zdaje mi się, że zwłaszcza we "Władcy" wyjątkowo łatwo je mnożyć)

Odnośnie ciekawostki to khuzdul był inspirowany składnią języków semickich, a nie wprost językiem hebrajskim. Równie dobrze można powiedzieć, że jest wzorowany na arabskim (ta sama rodzina językowa).

PS. Ciekawi mnie dlaczego używasz określenia " feminazistki". Nie jestem fanem tych Pań (taki mały eufemizm) ale od razu język nienawiści? :)
Aldug
Wojownik Twierdzy
Przybysz
*
Offline Offline

Wiadomości: 48


« Reply #184 on: February 10, 2014, 02:23:47 PM »

Piszę tak, bo jeszcze mogę!
Poza tym cenię PvP nie tylko w grze, ale też na forumkach i salach treningowych. W sumie to chyba po prostu lubię się bić i kłócić, więc na wszelki wypadek trochę zaczepiam.
Huriel
GM Iron Lady ;-)
Administrator
Forum Addict
*
Offline Offline

Wiadomości: 10656


KoHaniutka


« Reply #185 on: February 10, 2014, 02:31:52 PM »

PS. Ciekawi mnie dlaczego używasz określenia " feminazistki". Nie jestem fanem tych Pań (taki mały eufemizm) ale od razu język nienawiści? :)
Ja też używam określenia "feminazistki" i to nie jest "mowa nienawiści", a stwierdzanie faktu, drogi Bondurze.
Bondur
Wojownik Twierdzy
Forum Addict
*
Offline Offline

Wiadomości: 2731



« Reply #186 on: February 10, 2014, 03:09:34 PM »

To tak samo droga Huri możemy mówić o katotalibach, gejoterrorystach, czy żydoczarnuchach (bez obrazy Eor) rządzących światem. I jeśli taki temat się pojawi możesz być pewna, że zabiorę tam głos :)

Ale jeśli ktoś chwilę wcześniej mówi o "wewnętrznym świetle chrześcijaństwa bijącym z postaci i wydarzeń", cytuje modlitwy,  czy dywaguje o wysoce abstrakcyjnym pojęciu  inentio operis, a zaraz potem wyjeżdża z feminazistkami to mnie to razi. Skoro dyskutujemy na poziomie to róbmy do końca.

W sumie to chyba po prostu lubię się bić i kłócić, więc na wszelki wypadek trochę zaczepiam.

Tak mi się właśnie zdawało :)

Huriel
GM Iron Lady ;-)
Administrator
Forum Addict
*
Offline Offline

Wiadomości: 10656


KoHaniutka


« Reply #187 on: February 10, 2014, 03:18:03 PM »

Bondur, a może wyluzuj?

http://www.youtube.com/watch?v=Sc32YdEWHzo
Bondur
Wojownik Twierdzy
Forum Addict
*
Offline Offline

Wiadomości: 2731



« Reply #188 on: February 10, 2014, 03:25:35 PM »

Bondur, a może wyluzuj?

http://www.youtube.com/watch?v=Sc32YdEWHzo

Ja, no chyba Ty :)

Ps. poziom trolowania jest odwrotnie proporcjonalny do postępu w ściąganiu patcha :)
Aldug
Wojownik Twierdzy
Przybysz
*
Offline Offline

Wiadomości: 48


« Reply #189 on: February 10, 2014, 04:15:06 PM »

Toć piszę, że zaczepiam specjalnie i nie obrażę się na zarzut obniżania poziomu dyskusji. Katotalib również mi pasuje, po 5 latach w jednym z najbardziej gendero-queerowych wydziałów uniwerku (trochę czas zmarnowany) to niemal pieszczota.
Huriel
GM Iron Lady ;-)
Administrator
Forum Addict
*
Offline Offline

Wiadomości: 10656


KoHaniutka


« Reply #190 on: February 10, 2014, 04:48:50 PM »

Toć piszę, że zaczepiam specjalnie i nie obrażę się na zarzut obniżania poziomu dyskusji. Katotalib również mi pasuje, po 5 latach w jednym z najbardziej gendero-queerowych wydziałów uniwerku (trochę czas zmarnowany) to niemal pieszczota.
Na socjologii UW byłeś? ;-)
Nepher
Lotro Officer
Forum Addict
*
Offline Offline

Wiadomości: 3050


Co komu do tego, skoro i tak mniejsza o to?


« Reply #191 on: February 10, 2014, 05:22:19 PM »

Pfff, to juz wzorowanie wladcy pierscieni na II wojnie swiatowej przestalo byc modne ? Co z Adolfem Sauronem, SS nazgulami, czy atomowym pierscieniu. :P
Bondur
Wojownik Twierdzy
Forum Addict
*
Offline Offline

Wiadomości: 2731



« Reply #192 on: February 10, 2014, 08:26:10 PM »

Dziś przeczytałem, że Jedyny nie został zniszczony - znaleźli go w celi Trynkiewicza ;)
Aldug
Wojownik Twierdzy
Przybysz
*
Offline Offline

Wiadomości: 48


« Reply #193 on: February 20, 2014, 01:13:28 PM »

Quote
Na socjologii UW byłeś? ;-)

Tak, a miałaś tam jakieś konszachty czy co?
Huriel
GM Iron Lady ;-)
Administrator
Forum Addict
*
Offline Offline

Wiadomości: 10656


KoHaniutka


« Reply #194 on: February 20, 2014, 03:48:48 PM »

Quote
Na socjologii UW byłeś? ;-)

Tak, a miałaś tam jakieś konszachty czy co?
Owszem - o ile mówimy o jakiś 10-13 latach wstecz :)
Pages: 1 ... 11 12 [13] 14 15
  Print