Pages: [1] 2 3 4
  Print  
Autor Topic: GRD vs WDN  (Read 27633 times)
Vagner
Wojownik Twierdzy
Jeździec
*
Offline Offline

Wiadomości: 72



« on: December 17, 2010, 04:10:07 PM »

Dziś dostałem linka z tematem, w którym gość wykazuje wyższość Guardianów nad Wardenami w endgamowym kontencie i przypomniała mi się podobna dyskusja na kinchacie, kiedy stwierdziłem, że efektywniej jest na BG wziąć Guardiana, niż Wardena jako MT. Moje stwierdzenie spotkało się wówczas z dużym oburzeniem, co było dla mnie dość dużym zaskoczeniem. Dla zainteresowanych zatem poniżej wklejam linka do dość długiej lektury na ten temat:

http://forums.lotro.com/showthread.php?372588-Wardens-are-NOT-fine-as-is.
Nepher
Lotro Officer
Forum Addict
*
Offline Offline

Wiadomości: 3050


Co komu do tego, skoro i tak mniejsza o to?


« Reply #1 on: December 17, 2010, 04:27:00 PM »

A nie wiesz moze, gdzie jest Bat cave ? ;P
Bondur
Wojownik Twierdzy
Forum Addict
*
Offline Offline

Wiadomości: 2731



« Reply #2 on: December 17, 2010, 06:07:25 PM »

warden nie może być MT z prostej przyczyny - on nie tankuje tylko łordenuje  ;D
Aervorn
Banita
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 105


« Reply #3 on: December 20, 2010, 02:33:49 AM »

Są pewne kwestie, które porusza ten gość, które są absolutnie prawdziwe(np. brak skilli typu engage lub challenge the darkness), albo większa "delikatność" wardena.
Wiele osób zgadza się, że BG nie zostało zaprojektowane z myślą o wardenach. O ile w chwili obecnej mając działające Fire Lore na Durcheście(-30% do zadawanych obrażeń, albo coś w ten deseń) warden może już spokojnie go tankować. Bliźniaki też może tankować na luzie, chociaż nie może kopiować aggro tak jak guardian po wyzerowaniu przez żółte oczko, co może rodzić problemy(np. boss zaggrowany na minstrelu po serii żółtych oczek). Jednak da się manewrować(ebbing, rising ire champa itp.) i unikać wyzerowywania aggro.
Natomiast LT to już inna bajka. Praktycznie zerowy inc power regen powoduje, że warden może wystrzelać się z powera bardzo szybko. Poza tym wymaga więcej leczenia niż guardian(a sam ze względu na power leczyć się nie może), a jak wiadomo utrudnienia przy walce z porucznikiem to nic miłego.
Oczywiście, to wszystko są rzeczy, które nie oznaczają, że warden jest gorszym tankiem - takie skille jak conviction, czy możliwość leczenia się samemu(i wiele innych) są powodem zazdrości guardianów.
Tylko to nieszczęsne BG nie zostało dobrze przemyślane w stosunku do grup z wardenami jako tankami.

A, żeby nie było. Mam wardena na 22levelu(czyli jak bym nie miał). Swoją opinię bazuję na ogólnej wiedzy o wardenie i opinach znajomych z dużym doświadczeniem rajdowym. Także raz rozmawiałem o tym z niejakim Warothem(jedna z gwiazd-spamerów na globallff), który jest dobrym wardenem(chociaż ma o sobie o wiele za wysokie mniemanie) i sam twierdzi, że szczególnie LT jest mocno nieprzyjazny dla wardenów.
Vagner
Wojownik Twierdzy
Jeździec
*
Offline Offline

Wiadomości: 72



« Reply #4 on: December 20, 2010, 09:32:30 AM »

Lt jest mocno nieprzyjazny dla każdego ;) O ile bardzo lubię tę walkę, bo jest naprawdę szczytem trudności w tej grze i nawet doświadczona grupa może w każdym momencie zaliczyć wipe, więc trudno tu mówić, że boss jest na farmie, o tyle strasznie mnie wpienia cały pomysł - pozbawić postacie powera, ergo pozbawić skili. Strasznie to prostackie :P

Wardenem da się bez większych problemów tankować Lt, ale lepiej to robić Guardianem - ze względu właśnie na wspomnianą wyżej "delikatność". Jednak podczas wspomnianej przeze mnie w pierwszym poście dyskusji na kinchacie podniesiona została m.in. kwestia lepszych avoidances Wardena. Ale Guardiani też dbają o swoje avoidances, więc tu chyba Warden przewagi nie ma. Jedyną przewagą Wardena nad Guardem wydaje mi się lepsze trzymanie aggro. Jak już Warden dobrze przyagruje, to moby/boss są do niego przyklejone na dobre. Ale tutaj pewności stuprocentowej nie mam i mówię to z perspektywy klas dps - z dobrego Guarda potrafię zdjąć aggro jak się postaram, z dobrego Wardena już nie.
Bondur
Wojownik Twierdzy
Forum Addict
*
Offline Offline

Wiadomości: 2731



« Reply #5 on: December 20, 2010, 09:34:21 AM »

Quote
Tylko to nieszczęsne BG nie zostało dobrze przemyślane w stosunku do grup z wardenami jako tankami.

Złośliwie mógłbym powiedzieć, że BG jest dobrze przemyślane ale trzeba być tankiem żeby móc tankować :P ale to tylko taki mały żarcik.

Warden jest klasą hybrydą. Niby do tankowania (ja wolę to nazywać łordenowaniem) ale bardzo mobilna, z dużym leczeniem, z bronią zasiegową itd (tu wpisać inne skille budzące zazdrość nie tylko guardianów). I tu pojawia się problem bo jak coś jest do wszystkiego to nie może być we wszystkim najlepsze - choć takie są pragnienia wardenów :)

Quote
Tylko to nieszczęsne (nazwa rajdu) nie zostało dobrze przemyślane w stosunku do grup z (nazwa klasy) jako (rola w rajdzie).

Powyższe stwierdzenia zawiera wielką pułapkę. Jeśli najtrudniejsze na daną chwilę rajdy będą układane żeby zadowolić wszystkie klasy to będą łatwiejsze niż w zamierzeniu.

Rajd ma stać się łatwiejszy w miarę rozgryzania go przez kin, w miarę zdobywania doświadczenia. I wtedy można wprowadzać klasy, które nie są wprost przypisane do roli (np pójść na 4RK zamiast na 2mini i 2hunt :), wrzucić wardena ...)

Ktoś kiedyś ładnie opisał cykl życia rajdu. Pierwsze wypady - obowiązkowy guardian. Jak już się content opatrzy to guardian (niestety) przestaje być potrzebny. I tak do następnego rajdu. I widać to na BG. Wardeni pchają się coraz dalej :)

Powiem tak - oby braki wardena w stosunku do guardiana i odwrotnie nie zostały na siłę 'poprawione' bo wtedy otworzy się droga do 'wszystkomających' klas ;)
Bondur
Wojownik Twierdzy
Forum Addict
*
Offline Offline

Wiadomości: 2731



« Reply #6 on: December 20, 2010, 09:45:18 AM »

strasznie mnie wpienia cały pomysł - pozbawić postacie powera, ergo pozbawić skili. Strasznie to prostackie :P

Mam całkiem odmienne zdanie. Power jest ale musisz nim racjonalnie dysponować. Prostackie jest bezmyślne napierdzielanie ze skilli - na BG trzeba myśleć i przewidywać czy jeśli walnę teraz skill za więcej powera to czy mi go za moment nie wystarczy, trzeba myśleć grupowo bo jeśli bezmyślnie stanę w chmurze i healer mnie będzie leczył to jest to stratą powera ... itd

Inna sprawa, że na następne rajdy powinni coś innego wymyślić i nie powielać takich atrakcji.

Jedyną przewagą Wardena nad Guardem wydaje mi się lepsze trzymanie aggro. Jak już Warden dobrze przyagruje, to moby/boss są do niego przyklejone na dobre. Ale tutaj pewności stuprocentowej nie mam i mówię to z perspektywy klas dps - z dobrego Guarda potrafię zdjąć aggro jak się postaram, z dobrego Wardena już nie.

Może za słabo się starasz? :) Nie uważam się za dobrego guardiana a na pojedynczym celu zawsze potrafię zdjąć agro z każdego :P
Maet
Wojownik Twierdzy
Super Bohater
*
Offline Offline

Wiadomości: 1629



« Reply #7 on: December 20, 2010, 09:56:11 AM »

Oczywiście, że warden nie nadaje się do BG. Tylko przez przekorę niektórzy robią rajd na jednego wardena bez guarda. Fakt, że z jednym guardem/wardenem jest ryzykownie, ale się da. I nie miękkość jest wtedy problemem tylko ewentualna utrata debuffa cptów.

Oczywiście tyle razy widzieliśmy wardena, który wie co robi w BG. Ja byłem raz = niedoświadczony. Sayver był raz. Był jeszcze, któryś nasz warden na rajdzie? A może po pugu oceniacie?

Chciałbym pochodzić  i na ten rajd moim mainem. Kelran pewnie też by się wybrał skoro wpisał się na listę.

Z mojego wardenowania w BG:
Na Dureksie nie padłem. Na bliźniakach działałem bardziej "na wyczucie". Dwa HM-y zaliczone. Na Poruczniku nie doczekaliśmy braku powera zabijało nas oko. Zresztą power da się oszczędzać i na wardenie.
Aervorn
Banita
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 105


« Reply #8 on: December 20, 2010, 10:05:29 AM »

No ja zauważyłem odwrotną tendencję, jak gram champem. Warden ma bardzo ciężko ze mną przy grupowych pullach i muszę mu rzucać ebbing ire, podczas gdy guardiani (zazwyczaj) sobie radzą. A z trzymaniem pojedynczego celu też bywa różnie(ale naprawde dobry warden sobie swojego celu wydrzeć nie da, podobnie jak guardian). No, ale dobrych wardenów za dużo nie ma, jednak jest to dość trudna klasa do opanowania.

Do postu Maeta:
Ja miałem okazję widzieć wardenów w BG tylko w przypadku grup, które jak by miały championów z tarczami jako tanków, też by pewnie sobie poradziły. Ale to się tyczy Durchesta i Bliźniaków. Natomiast wiem, że  hardocore'owe kinshipy(Element Zero, Legendarium, Riddles in the Dark, Rising Dawn) nie dają tankować LT wardenom, nawet jeśli są w rajdzie(często jest zestawienie guardian-warden). W tej chwili, po pewnych ułatwieniach w ostatnich patchach warden może tankować LT z powodzeniem, ale nadal będzie miał gorzej niż guardian.
Kelran
Wojownik Twierdzy
Weteran
*
Offline Offline

Wiadomości: 133


« Reply #9 on: December 20, 2010, 10:35:32 AM »

Taktyka na tankowanie LT HM wardenem:
http://forums.lotro.com/showthread.php?360146-Warden-tanking-LT-HM&highlight=

Wardeni tankowali, tankują i będą tankować. Spora część warden'ów poprostu nie wie jak to robić i stąd zrodziła się opinia, iż warden jest gorszym tankiem. Osobiście wielokrotnie udowadniałem iż jestem w stanie tankować wszystko co ta gra oferuje- nie byłem póki co jedynie w BG.

Post, który Nazca zalinkował tutaj zawiera masę niepoprawnych informacji, które poniżej w tym wątku są wytykane.

Maet
Wojownik Twierdzy
Super Bohater
*
Offline Offline

Wiadomości: 1629



« Reply #10 on: December 20, 2010, 11:18:09 AM »

Jest różnica pomiędzy hardcorowymi kinshipami, a nami. U nas skład jest tak dobierany, żeby każdy mógł iść od czasu do czasu. Dlatego bierzemy mniej range dps np(no czasem się nie zgłąszają paskudy range też). Nie chciałbym, żeby to było "każdy poza wardenami".

Tak jak to wygląda obecnie: wardenem poszedłem raz. Nie zmieściłem się w składzie kapitanem, a nagle zabrakło guardiana, więc dostałem propozycją pójścia.
Za każdym ostatnio zgłoszeniem deklaruję chętniejszego wardena. Idę kapitanem.

Żeby było zabawniej z braku czasu rozważam zostawienie kapitana na bocznym torze. Dużo fajniej gra mi się wardenem. Nie mam ostatnio siły na rajdy(i czasu wieczorami), ale wybrałbym się okazjonalnie coś potankować czy podpsować. Do BG szczególnie.
Czy nie taka jest idea naszej gildii? Od czasu do czasu każdy idzie relaksacyjnie ponaparzać stwory Saurona? Ja mam ten komfort, że jak mnie najdzie chcica to pójdę kapitanem. Kelran raczej nie.
Amarande
Lotro Officer
Bohater
*
Offline Offline

Wiadomości: 757



« Reply #11 on: December 20, 2010, 11:40:06 AM »

No ja zauważyłem odwrotną tendencję, jak gram champem. Warden ma bardzo ciężko ze mną przy grupowych pullach i muszę mu rzucać ebbing ire, podczas gdy guardiani (zazwyczaj) sobie radzą. A z trzymaniem pojedynczego celu też bywa różnie(ale naprawde dobry warden sobie swojego celu wydrzeć nie da, podobnie jak guardian). No, ale dobrych wardenów za dużo nie ma, jednak jest to dość trudna klasa do opanowania.

Guardiani oszukują i zazwyczaj zaczynają od force taunta :P, łordeni nie.

Ja powiem z pkt mojego łordenowania.
Jak champ zaczyna pierwszy pull i idzie w full aoe dps i robi szing szing to ściągnę z niego aggro po 4-8 sek (zazwyczaj wtedy nie ma co zbierać z mobów ale to szczegół). Jak da mi zadać pierwszy cios, i rzucić chociaż jednego taunta i atakuje mój cel to utrzymam moby na sobie, na pojedynczym mobie trzymam aggro tak samo dobrze jak Guard.

Poza tym już dawno przestałem się przejmować ze nie mam na sobie wszystkich mobów od pierwszej  sek. Jak RK, camp, LM chce tankować nie ma problemu, ja nawet bez miniego przeżyje, oni nie bardzo :P
Vagner
Wojownik Twierdzy
Jeździec
*
Offline Offline

Wiadomości: 72



« Reply #12 on: December 20, 2010, 11:42:38 AM »

No ja zauważyłem odwrotną tendencję, jak gram champem. Warden ma bardzo ciężko ze mną przy grupowych pullach i muszę mu rzucać ebbing ire, podczas gdy guardiani (zazwyczaj) sobie radzą. A z trzymaniem pojedynczego celu też bywa różnie(ale naprawde dobry warden sobie swojego celu wydrzeć nie da, podobnie jak guardian). No, ale dobrych wardenów za dużo nie ma, jednak jest to dość trudna klasa do opanowania.

Zgadza się. Ja celowo napisałem "dobry Warden" i z takich Wardenów, przynajmniej dla mnie, niemożliwością jest zdjęcie aggro w normalnych warunkach (tj. bez bonusów w stylu losowe aggro, aggro debuffy, śmierć tanka, itp.). Grałem z mnóstwem Wardenów, a tylko 3 spotkałem takich, z których nie ściągnąłem aggro. W pozostałych przypadkach albo ograniczam dps, żeby Warden sobie mógł potankować, albo mam to w nosie i sam tankuję ;) Natomiast ten wspomniany niewielki procent dobrych Wardenów (czy może raczej bardzo dobrych) musi w tę klasę włożyć sporo wysiłku. I nie mówię tu tylko o sprzęcie, ale przede wszystkim o poświęconym czasie, poznaniu klasy i doświadczeniu. Warden jest chyba najtrudniejszą klasą w grze.

Quote
Ja miałem okazję widzieć wardenów w BG tylko w przypadku grup, które jak by miały championów z tarczami jako tanków, też by pewnie sobie poradziły. Ale to się tyczy Durchesta i Bliźniaków. Natomiast wiem, że  hardocore'owe kinshipy(Element Zero, Legendarium, Riddles in the Dark, Rising Dawn) nie dają tankować LT wardenom, nawet jeśli są w rajdzie(często jest zestawienie guardian-warden). W tej chwili, po pewnych ułatwieniach w ostatnich patchach warden może tankować LT z powodzeniem, ale nadal będzie miał gorzej niż guardian.

Wszystko zależy od taktyki danego kinu. Np. na Eldarze jest kin, który BG tankuje wyłącznie na Wardenów - także Lt oczywiście. BG nie jest niemożliwe do tankowania przez Wardenów, nic w tej grze w sumie nie jest. Tyle tylko, że Guardian jest rozwiązaniem efektywniejszym ;)
Maet
Wojownik Twierdzy
Super Bohater
*
Offline Offline

Wiadomości: 1629



« Reply #13 on: December 20, 2010, 11:53:28 AM »

Nie wiem czy efektywniejszym. Napewno prostszym.
Gra wardenem jest wymagająca. Dlatego mi się podoba. Trzeba grać, żeby nie "zardzewieć".

Standardowa opinią o wardenie jest że"musi pamiętać te gambity". Nie. Znajomość gambitów to podstawa podstaw gry. Potem jest efektywne użycie skilli mastery do gambitów i odrobina przewidywania przyszłości. Trzeba grać nawet nie dużo, a regularnie, bo się to gubi. Starczy pograć inną klasą tydzień dosłownie. Z doświadczenia wiem.

Da się zrobić niezłe czary wardenem, ale trzeba umieć to zrobić. Dlatego myślę o grze niemal wyłącznie wardenem. Wierzę też, że kinshipowi przyda się paru wykwalifikowanych, bardzo dobrych wardenów. Chciałbym takim zostać:) To tyle mojego listu motywacyjnego.
Bondur
Wojownik Twierdzy
Forum Addict
*
Offline Offline

Wiadomości: 2731



« Reply #14 on: December 20, 2010, 01:02:53 PM »

Poza tym już dawno przestałem się przejmować ze nie mam na sobie wszystkich mobów od pierwszej  sek. Jak RK, camp, LM chce tankować nie ma problemu, ja nawet bez miniego przeżyje, oni nie bardzo :P

I to jest zdrowe podejście :)

'Spieszmy się kochać tankujących RK - tak szybko odchodzą' - z pozdrowieniami dla samiwieciekogo :)
Pages: [1] 2 3 4
  Print